Endodontická zubní péče se týká zákroků ve vnitřním prostoru zubu, tedy zákroků na zubní dřeni a tkáni zubních kořenů.

Nejčastějším endontickým zákrokem bývá ošetření zubních kanálků (lidově nazýváno „trhání zubního nervu“). Mnohdy bývá obávaným zákrokem, který ale při odborném zásahu lékaře může pomoci pacientovi nejen od bolesti, ale zároveň mu zachrání vlastní zub.

Základem mikrochirurgického endodontického ošetření je práce s operačním mikroskopem. Zákrok bývá obvykle časově velmi náročný, pacient by měl počítat, že ošetření jednoho zubu může trvat jednu až tři hodiny. Zubař při něm vždy pracuje s lokální anestezií.

 

Objednat se

Jak probíhá ošetření zubních kanálků?

Podstatou ošetření je odstranění zánětem postižené, infikované, zraněné nebo mrtvé zubní dřeně z kořenových kanálků. Následuje rozšíření kořenových kanálků, vydezinfikování tkáně a posléze vyplnění kanálků vhodným materiálem, který je dokonale utěsní. Takový zub již nebolí a po zpevnění vhodnou korunkou může plnit svoji funkci celý život. Pacienty ujišťujeme, že o žádné trhání nervů ve skutečnosti nejde, pouze se mechanicky odstraní nemocná dřeň zubu.

Po dokonalém opracování systému kořenových kanálků v celé jejich délce, která se zjišťuje v průběhu ošetření jak pomocí RTG snímků, tak elektronicky, tzv. apexlokátorem, a poté po vyčištění zubu, je nutné kořenový kanálek hermeticky naplnit a utěsnit a zabránit tak případnému průchodu bakterií.

Při samotném zákroku jde v první řadě o přísné zamezení přístupu bakterií do ošetřovaného zubu. Kompletní úkon provádí zubař pod operačním mikroskopem a vždy používá jednorázové sterilní kořenové a další speciální nástroje.

Ve finální fázi se provede dostavba zubu, případně se zhotoví zubní korunka.

Endodontické vyšetření v naší ordinaci Styledent

Endodontické úkony vyžadují pečlivost a důkladnost, pacient musí počítat s časovou náročností úkonu. Na vyčištění jednoho zubního kanálku je třeba minimálně 30 minut.

Při endodontickém ošetření používáme zvětšovací techniku (lupové brýle nebo mikroskop) a vždy nové kořenové nástroje.

Zubní kanálky před zaplněním čistíme desinfekcí, okolí zubu přitom chráníme bariérou - gumovou blánou zvanou kofferdam, abychom zabránili možnému vniknutí desinfekce do úst či kontaminaci kanálků bakteriemi ve slinách apod.

Celý úkon kontrolujeme RTG přístrojem, a to v několika fázích - před, v průběhu a poté i na konci zákroku, kdy lékař zkontroluje, že ošetření bylo provedeno správně.

 

Objednat se

Náročnost endodontického ošetření

Ošetření kořenových kanálků je časově a technicky velmi náročné a pacient tak musí počítat s vyšší finanční náročností endodontického úkonu. Pečlivé provedení endodontického ošetření ale dokáže pacientovi zub zachránit a ušetřit mu ještě vyšší náklady, které by vynaložil při řešení případné definitivní ztráty zubu (zubní implantát).

 

Kontaktní formulář

Joomla Forms makes it right. Balbooa.com